Informacije o pravnoj pomoći
Pravo na besplatnu pravnu pomoć je jedo od osnovnih ljudskih prava, te podrazumjeva pravo zvakog građana na jednak pristup pravdi.
Jednakost svih građana pred sudom vrši se putem ostvarivanja prava na besplatnu pravnu pomoć.
Lice koje ostvari pravo na besplatnu pravnu pomoć pred nadležnim organom u mjestu svog prebivališta, odnosno boravišta, uživa to pravo na teritoriji BiH.
Besplatna pravna pomoć ostvaruje se kao pravo na:
- opće informacije o pravima i obavezama,
- pomoć pri popunjavanju obrazaca za ostvarivanje prava na besplatnu pravnu pomoć,
- pravne savjete,
- pravnu pomoć pri sastavljanju svih vrsta pismena,
- pravnu pomoć u postupcima mirnog rješavanja spora (medijacija).
Pravni savjet je detaljno informisanje o načinu i mogućnostima rješavanja određenog pravnog pitanja u konkretnoj pravnoj stvari.
- upravni postupak,
- upravni spor,
- prekršajni postupak,
- vanparnični postupak,
- izvršni postupak
Korisnik besplatne pravne pomoći je lice kojem se na teritoriji kantona pruža besplatna pravna pomoć u skladu sa zakonom, i to:
- državljanin BiH koji ima prebivalište, odnosno boravište na teritoriji kantona i drugo fizičko lice koje ima boravište na teritoriji BiH,
- fizičko lice koje se nalazi na teritoriji BiH pod međunarodnom zaštitom u skladu s međunarodnim standardom, a naročito tražilac azila, izbjeglica, lice pod supsidijarnom ili privremenom zaštitom, apatrid, žrtva trgovine ljudima, u skladu sa obavezama koje BiH ima prema međunarodnim konvencijama
- lice čija su prava zaštićena odredbama Konvencije o građansko-pravnim aspektima međunarodne otmice djece i Konvencije o ostvarivanju alimentacionih zahtjeva u inozemstvu.
Pravo na besplatnu pravnu pomoć na osnovu statusa ostvaruje:
- dijete,
- lice kojem je oduzeta poslovna sposobnost i duševno oboljelo lice,
- žrtva nasilja u porodici ili nasilja na osnovu spola,
- korisnik stalne novčane pomoći ostvarene premakantonalnom propisu o socijalnoj zaštiti,
- uživalac najniže penzije pod uslovom da nema drugih članova porodičnog domaćinstva,
- lice pod međunarodnom zaštitom,
- član porodice šehida - poginulog borca, ratni vojni invalid i dobitnik ratnih priznanja i odlikovanja u stvarima zaštite i ostvarivanja njegovih prava po tim osnovama,
Pravo na besplatnu pravnu pomoć ostvaruje i lice lošeg imovinskog stanja kada to utvrdi nadležni organ.
Status lica koje ima pravo na pravnu pomoć dokazuje se odgovarajućim dokumentima izdatim od nadležnog organa kojima je utvrđen status tog lica.
Zahtjev za pružanje besplatne pravne pomoći, na propisanom obrascu i uz priložene dokaze o ispunjavanju uslova propisanih u zakonu, podnosi se Općini.
Zahtjev se podnosi putem protkola ili elektronskim putem popunjavanjem prikazane forme.
Za tačnost podataka navedenih u zahtjevu, podnosilac zahtjeva odgovara krivično i materijalno.
Nadležni organ, prema vlastitoj procjeni, provjerava činjenice navedene u zahtjevu, a obavezno kada to zatraže organi pred kojima se treba voditi postupak, lice protiv kojeg se vodi postupak, kao i lice koje ima pravni interes.
Na zahtjev nadležnog organa, organi i pravna lica dužni su dostaviti podatke kojim raspolažu, ili vode evidenciju o činjenicama navedenim u izjavi o imovinskom stanju podnosioca zahtjeva.
U slučaju podošenja zahtjeva za pružanje besplatne pravne pomoći elektronskim putem odgovorna osoba će na zahtjev odgovoriti u roku od 48 sati u kojem će biti naznačeni dalje upute.
OnLine pravna pomoć
OnLine pravna pomoć je servis pomoću kojeg možete uputiti zahtjev za pružanje pravne pomoći. Servis se odnosi samo na pravnu pomoć iz određenih oblasti koje su ponuđene u formi ispod.